Cvičné protiletecké kryty z období okupace
Mgr. David Varner, www.davar.cz/badatelna
Od dvacátých let 20. století se v těsném okolí Kraví hory uvažovalo o stavbě univerzitního areálu, jenž by navazoval jak na budovy techniky na ulici Veveří a Žižkova, tak na právnickou fakultu. Projekt však vzhledem k hospodářské krizi ve třicátých letech minulého století realizován nebyl. Když byly vysoké školy uzavřeny, právnickou fakultu obsadilo gestapo, budovy české techniky přešly částečně pod správu německé techniky a částečně je obsadil sekretariát NSDAP a jednotky SS. Proto se zdají být pravdivé informace o tom, že na Kraví hoře bylo cvičiště německých jednotek a vojenské sklady.
Vysoké učení technické začalo ve stejné oblasti budovat hřiště a své zázemí až na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století. Část těchto budov se zachovala téměř v nezměněné podobě. Dodnes lze na Kraví hoře nalézt pozůstatky válečné aktivity německé armády. Mezi nejzajímavější patří trojice protileteckých krytů na okraji areálu Masarykovy univerzity u dvou hřišť a pozorovatelna s integrovaným krytem.
Ukázka projektové dokumentace ze stavby vajíčkového krytu. Zdroj archiv autora.
Tři protiletecké kryty na Kraví hoře
V případě tří zmíněných krytů se jedná se o tzv. protiletadlový krytý zakop, jak zněl oficiální český dobový název těchto staveb. Mezi badateli jsou spíše známé jako "vajíčkové kryty" podle průřezu chodeb. Dle dokumentace se mělo jednat o protiplynové a protipožární objekty, ale mnohde se příslušné prvky (plechové protipožární a protiplynové dveře s těsněním) neosadily. S filtroventilací se v těchto krytech nepočítalo — speciálními zátkami se měly ucpat větrací otvory ve stropě a lidé uvnitř by museli přečkat nálet v režimu izolace. Jak dlouho by jim vydržel vzduch, zůstává otázkou — v jedné sekci (rovném úseku) mělo podle provedení krytu sedět až šedesát osob.
Vajíčkové kryty měly většinou půdorys s lomenými chodbami. Podél stěn byly na betonových výstupcích umístěny dřevěné lavice pro ukryté osoby. Tři zajímavé vajíčkové kryty vzdálené od sebe jen několik desítek metrů se nachází u sportovních hřišť v areálu na Kraví hoře. Vedle krytů jsou řady budov, které údajně částečně pochází z doby okupace. Všechny mají poněkud neobvykle vchod s přímým schodištěm a mohutnými ochrannými zdmi.
Vstup do nejspodnějšího z trojice vajíčkových krytů na Kraví hoře. Foto archiv autora.
Pohled z hlavní chodby směrem ke vchodu do krytu. Foto archiv autora.
Dole pod schody se nacházely první dřevěné dveře do malé předsíně. Z ní vedly druhé dveře do hlavní chodby vlevo. Chodba krytu je dlouhá 8 metrů a má typický vejčitý profil. Na stranách jsou betonové opěry pro lavice o výšce 40 centimetrů. Na konci krytu je nouzový výlez. Má podobu betonové šachty o profilu 80 x 80 cm, místy se zachovaly i kramle pro výstup. Samotný výlez je nahoře zakrytý deskou a zasypaný hlínou. Na stropě krytu jsou dva betonové komínky.
Nejspodnější z trojice krytů má navíc zachovanou unikátní betonovou pozorovatelnu se čtyřmi průzory. Ta připomíná betonové pozorovací zvony německé výroby, svého času oficiálně nazývané Luftschutz—Splitterschutzzelle. Nachází se v malé odbočce doprava na konci krytu. Zajímavé je, že stropnice je téměř úplně oddělena od stěn pozorovatelny.
Prostřední kryt je identický se spodním, pozorovatelna je v hlavní chodbě krytu zazděna a na povrchu okraje hřiště jsou vidět jen zbytky betonu. Na dveřích je zašlý, ale stále čitelný nápis: "Sklad hořlavin! Zákaz kouření a manipulace s otevřeným světlem!" Horní kryt byl zřejmě využíván jako sklad chemikálií, obsahuje množství různě popsaných skleněných lahví. Chodba krytu je zazděna cihlovou příčkou, na povrchu nad krytem nejsou žádné stopy po pozorovatelně ani nouzovém výlezu.
Účel všech tří krytů se dosud nepodařilo jednoznačně objasnit. Na případné ukrytí německých jednotek rozmístěných na Kraví Hoře jsou příliš malé. Teoreticky mohly sloužit k výcvikovým účelům.
Unikátní integrovaná válcová pozorovatelna na povrchu krytu. Foto archiv autora.
Pozorovatelna s integrovaným krytem na Kraví Hoře
Jen několik desítek metrů od výše popsaných protileteckých krytů u cesty vedoucí ke Hvězdárně se nachází pozorovatelna s malým krytem. Stanoviště pozorovatele tvoří malá cihlová místnost obdélníkového půdorysu krytá betonovým stropem zesíleným v místě vchodu. V čelní stěně pozorovatelny jsou dva vstupy uzavřené plechovými dveřmi, mezi kterými se nachází horizontální průzor.
Celkový pohled na cihlovou pozorovatelnu s integrovaným krytem. V pozadí budova vodojemu. Foto Jiří Dušek.
Pohled na tentýž kryt zblízka. Foto archiv autora.
Na pozorovatelnu navazuje za dvojími dveřmi (dnes již nejsou v objektu) betonová chodba vajíčkového krytu. Jsou v ní betonové opěry pro lavice a ventilační komínek, tj. standardní prvky německých vajíčkových krytů. Nad objektem je zához o síle cca jednoho metru, takže na povrchu vystupuje kryt jako pahorek v těsné blízkosti hřiště.
Tento zajímavý objekt mohl sloužit k pozorování cvičné činnosti jednotek dislokovaných na Kraví Hoře (například sledování dopadové plochy při výcviku hodu granátem) nebo řízení palby.
Řez pozorovatelnou s integrovaným krytem. Kresba T. Benda.
Archiv VUT v Brně
Archiv Martina Přibila (www.krasovadeprese.net)
Archiv J. Ambrose, archiv R. Soudka, archiv T. Bendy
http://www.blackjacks.ic.cz/einmannbunkery.html