Hvězdářský dalekohled

Hvězdářský dalekohled

Jestliže čtete tento text, pak jste s největší pravděpodobností úspěšně završili první část tohoto astronomického kurzu.  Prostřednictvím námětů a úkolů v jednotlivých kapitolách jste se důkladně seznámili s objekty Sluneční soustavy i vzdáleného vesmíru – stali jste se znalci hvězdného nebe.

Na druhou stranu je ale nezbytné přiznat, že jste prozatím vesmír zkoumali pouze svým zrakem. A i když jste dohlédli až do vzdálenosti tří milionů světelných let, nedá se to vůbec srovnávat s tím, co vás čeká v následující druhé části. Těšit se můžete na detaily měsíčního povrchu, podivuhodné struktury slunečních skvrn, nitra kulových hvězdokup, hvězdná pole protkaná skupinami galaxií nebo mlhoviny roztodivných tvarů.438

Nic ale není zadarmo! A v tomto případě to platí dvojnásob. Jestliže totiž chcete nahlédnout do skutečných hlubin vesmíru a na vlastní oči spatřit celou plejádu fascinujících objektů, nemine vás finanční investice do astronomického dalekohledu. 

Pokud do svých pozorování hvězdného nebe zapojíte i astronomický dalekohled, rozhodně nebudete litovat! Zdroj: Marek Kolasa.
Pokud do svých pozorování hvězdného nebe zapojíte i astronomický dalekohled, rozhodně nebudete litovat! Zdroj: Marek Kolasa.

Buďte však bez obav, nebude se jednat o nijak dramatický výdaj. Navíc se vám taková „oběť“ určitě vyplatí.

V dalších kapitolách vám s výběrem vhodného přístroje samozřejmě poradíme.

A nejen to.

Vydáte se po stopách slavných astronomů a pohlédnete na objekty nočního nebe, které upoutaly pozornost Galilea Galileiho, Johanna Keplera, Giovanni Cassiniho či Williama Herschela. Ostatně kdo by nechtěl spatřit koloběh Jupiterových satelitů, měsíční krátery, obří víry v Jupiterově atmosféře, Saturnovy prstence či planety Uran a Neptun? A to jsme teprve ve Sluneční soustavě!

Dalekohled vás ale přenese ještě mnohem dále a umožní vám pohlédnout do vzdálenosti miliard světelných let. Do doby, kdy byl náš vesmír o pořádný kus menší a vypadal jinak než v současnosti.

Dostane se vám přitom odpovědi na spoustu zajímavých otázek. Jak vznikl vesmír?  Proč se vytvořily biliardy hvězd seskupené do miliard galaxií? Jak se hvězdy vyvíjejí a proč vlastně září? Odkud se vzala naše Sluneční soustava a jaká nás čeká budoucnost? Jsme ve vesmíru sami nebo existuje život i na jiných planetách?

Sami už dobře víte, že pozorování chce cvik, proto nezoufejte, pokud na první pohled neuvidíte v dalekohledu detaily popsané v textu. Vaše oči budete muset tak trochu vycvičit. O to zábavnější ale pozorování i práce s dalekohledem bude. Nemá smysl se dále rozepisovat, vždyť to opravdu zajímavé skrývají teprve následující kapitoly.

Nezbývá než popřát hodně jasných nocí!

 

Nahoru

 

Už jste byli na hvězdárně?

Připomínáme, že v České republice je celá řada hvězdáren a planetárií, kde se můžete podívat na oblohu velkým dalekohledem, kde vám ukáží umělé nebe planetária anebo kde vám rádi poradí. Přehled těchto institucí najdete třeba v Astronomické mapě České republiky:

Otázky

01

Rada nad zlato?

Jedna čínská rada ze 4. století našeho letopočtu zní: „Jestliže zvečera je ocas Velké medvědice namířen k východu, nastává jaro. Je-li ocas namířen k jihu, je léto, míří-li na západ, bývá podzim. Jestliže ocas směřuje na sever, v přírodě je zima.“ Platí toto tvrzení i pro naše kraje?

Vyberte správnou odpověď (pozor, více odpovědí může být správných):
    ano
    ne
 

 

Nahoru