Základy pozorování

Základy pozorování

Existuje nepřeberné množství knih a článků, které velmi poutavě vyprávějí o vesmíru. Často se to v nich hemží masivními černými děrami, extrémně hustými neutronovými hvězdami, bílými trpaslíky nebo třeba aktivními jádry galaxií. Autoři přitom zapomínají na „běžnou“ noční oblohu – jakoby vesmír začínal až desítky či tisíce světelných let od Země. Skutečnými znalci vesmíru se však stanete pouze tehdy, pokud vesmír prozkoumáte takříkajíc na vlastní oči. Co na tom, víte-li, že se někde v Labuti nachází černá díra, když toto souhvězdí ani nedokážete rozpoznat na obloze… Bez praktického pozorování hvězdného nebe se zkrátka astronomy nestanete.419

Právě proto uvozují tento astronomický kurz kapitoly, které se zaměřují na základy pozorování. Dozvíte se v nich, jak a podle čeho se na nebi astronomové orientují, naučíte se poměřovat jasnosti jednotlivých objektů i jejich vzdálenosti na obloze. Řekneme vám, čím se do noci vybavit a odkud pozorovat. A jelikož vám pozorování sem tam překazí i nenadálá změna počasí, zaměříme se také na meteorologické podmínky a rozpoznávání oblačnosti.

Mléčná dráha nad Švýcarskem. Zdroj: Stephane Vetter.
Mléčná dráha nad Švýcarskem. Zdroj: Stephane Vetter.

Připravte se na to, že během výprav za hvězdami uvidíte i celou řadu netradičních a dosti nečekaných úkazů. Co když se zrovna vy setkáte s UFO! Nevěříte?  I tomuto fenoménu se budeme v jedné z kapitol věnovat. Nemusíte se však bát, že by pozorování bylo přespříliš, i v našem kurzu dojde na bílé trpaslíky, červené obry či neutronové hvězdy. Následující kapitoly čtěte prosím co nejpozorněji. Jakmile jim totiž porozumíte, bude další průzkum vesmíru úplná hračka!

 

Nahoru

 

Buďte s námi!

Zaregistrujte se na Facebooku či Twitteru a můžete všechny své zkušenosti, trable i poznatky sdílet se všemi ostatními kurzisty.