Menu English

Od 8. do 14. července se koná Festival planet Brno. Vše podstatné najdete na www.festivalplanetbrno.cz

Tohle vám nesmí uniknout: Slunce obestře planetu Merkur

V pondělí 9. května 2016 přejde přes sluneční kotouč planeta Merkur. Poslední takový úkaz jsme mohli pozorovat před 13 roky a na další si musíme počkat až do listopadu 2019, v podobném rozsahu pak až do roku 2032! Díky Hvězdárně a planetárium Brno můžete být přitom! Na místě i ve virtuálním prostoru.

  • Přechod Merkuru přes Slunce pozorujeme od 13.00 do cca 20.30. Nejhezčí pohled bude mezi 14. a 17. hodinou.
  • Podmínkou úspěšného pozorování je pěkné počasí. Bude-li zataženo, pak samozřejmě nic neuvidíme. Pokusíme se ale zajistit přímý přenos z některé evropské hvězdárny.
  • Vstupenka na pozorování stojí 80 Kč. Vstupenky se prodávají přímo na místě, rezervace nejsou možné.
  • Po celou dobu budou k dispozici naše dalekohledy a samozřejmě i zasvěcení komentátoři.
  • Zdůrazňujeme, že přímé pozorování Slunce bez jakýchkoli ochranných filtrů (ať už očima nebo dalekohledem) může vést k trvalému poškození vašeho zraku. Postupujte tedy více než obezřetně!
  • K dispozici jsou automaty s teplými nápoji i drobným občerstvením.
  • S ohledem na probíhající rekonstrukci příjezdové cesty doporučujeme buď parkovat hned u koupaliště anebo využít služeb Dopravního podniku města Brna. Každou chvíli k nám jezdí tramvaj číslo 4.

Zatímco zatmění Slunce, během kterého nám sluneční disk nakrátko zakryje blízký Měsíc, můžeme vidět až několikrát do roka, okamžik, kdy se mezi Zemi a Slunce postaví jiná planeta, patří mezi vzácné nebeské úkazy. V úvahu totiž přichází pouze dvě tělesa: Merkur a Venuše. Pokud se některé z nich ocitne na spojnici Země-Slunce, můžeme jeho temný kotouč spatřit na pozadí zářivého slunečního disku. Dojde tedy k „malému“ zatmění, kdy úhlově výrazně menší planeta zakryje nepatrnou část Slunce. Výjimečnost celé události dokresluje i suchá řeč čísel. Merkur přejde přes sluneční disk v průměru třináctkrát za století. Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno


Co se bude dít na obloze?

Podstatné je datum – pondělí 9. května odpoledne. A samozřejmě počasí. Nezabrání-li nám v tom mraky, pak se krátce po čtvrt na dvě objeví temný kotouček planety Merkur u levého okraje naší denní hvězdy. V dalších hodinách budeme sledovat, jak se posouvá středem slunečního disku směrem k dolnímu okraji. Než ale dojde k jeho výstupu, Slunce nám zapadne za obzor.

Vzhledem k úhlové velikosti planety, však bude celý úkaz pozorovatelný pouze dalekohledy. Merkur má totiž úhlový průměr jenom 12 vteřin! Pod stejným úhlem vidíme korunovou minci ve vzdálenosti asi 350 metrů! Přesto všechno lze Merkur snadno poznat. Na rozdíl od slunečních skvrn, které představují chladnější místa na povrchu Slunce, bude tato „umělá skvrna” pěkně kruhová a zřetelně tmavší než sluneční skvrny (budou-li se na Slunci vůbec nějaké skvrny vyskytovat).

Nestihnete to k nám na Kraví horu?

Pokud máte doma dalekohled na stativu, můžete se na úkaz podívat sami. Jednoduše dalekohled namiřte na Slunce (rozhodně se do něj však nedívejte přímo). Potom zhruba dvacet, třicet centimetrů za okulárem přidržte čistý bílý papír – a světlé kolečko, které se vám na něj promítne, je obraz Slunce. Jestliže nebudou jeho okraje ostré, zkuste papír přiblížit či oddálit a pohrajte si i s ostřením. Pokud budete mít štěstí, pak se v kotoučku objeví více či méně nápadné skvrnky – ty sluneční – a samozřejmě i kruhová silueta Merkuru. Mějte přitom na paměti, že přímé pozorování Slunce bez jakýchkoli ochranných filtrů (ať už očima nebo dalekohledem) může vést k trvalému poškození vašeho zraku. Postupujte tedy více než obezřetně!


Nemáte doma dalekohled?

Připravili jsme pro vás přímý přenos tohoto mimořádného úkazu na stránkách www.zeremevesmir.cz Sledujte nás, postujte svoje dojmy a fotografie na www.facebook.com/hvezdarna.brno

Tak co, vyjde počasí? Anebo budeme zase několik roků čekat?