Menu English

Od 8. do 14. července se koná Festival planet Brno. Vše podstatné najdete na www.festivalplanetbrno.cz

Ponořte se do vesmíru

Na Hvězdárnu a planetárium Brno zveme známé popularizátory prezentující některé z mnoha vědeckých témat, ale také špičkové odborníky, s nimiž se v menším počtu diváků ponoříte hlouběji do problematiky. Délka těchto pořadů často závisí na zájmu tazatelů, ale nepřevýší 90 minut. Odborné přednášky se konají vždy v úterý od 18.00 buď v sále velkého planetária anebo v poněkud komornějším přednáškovém sále.

 

Ochráníme se před vražednými planetkami?

10. dubna 2012

Ing. Bc. Miloš Tichý, Vedoucí Observatoře Kleť

Je nebezpečí spojené se srážkou s planetkami reálné nebo jde o sci-fi? Jaký je stav výzkumu Zemi nebezpečných planetek? Víme již, jak se před takovýmito planetkami ochránit? Nejen to, ale i novinky z výzkumu populace blízkozemních planetek či informace o tom co dělat, pokud by srážka Země s planetkou opravdu hrozila.

 

Výbuchy nov aneb (dvoj)hvězdné ohňostroje

17. dubna 2012

Kamil Hornoch, Astronomický ústav Akademie věd České republiky

Co jsou to novy? Vzplane Slunce v budoucnu jako nova? Jaký je rozdíl mezi novami v naší Galaxii a novami extragalaktickými? V České republice se jedná o poměrně mladou oblast výzkumu. Za poslední desetiletí ale tento obor zažil celosvětový vzestup, k čemuž čeští astronomové přispěli největším množstvím objevů. Seznámíme se s některými zajímavými výsledky a navštívíme přední světové observatoře zapojené do tohoto výzkumu.

 

Stále záhadná sluneční koróna

15. května 2012

Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc.,Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství

Proč má ještě dnes smysl zkoumat sluneční korónu při úplných zatměních Slunce i když kosmické sondy sledují Slunce 24 hodin denně a posílají na Zemi stovky GB dat o Slunci?

 

Antarktida a český antarktický výzkum

22. května 2012

prof. RNDr. Pavel Prošek, CSc., Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta

Vydejte se s námi na ostrov Jamese Rosse u Antarktického poloostrova, kde byla vybudována zatím jediná česká polární stanice J.G. Mendela. V přednášce se dozvíte mnoho zajímavostí o klimatu a zalednění Antarktidy. Samozřejmě nebude chybět pohled na samotný vědecký výzkum na ostrově Jamese Rosse, který provádí naši vědci z Masarykovy univerzity.

 

Bouřící Slunce: Čeká nás globální katastrofa?

29. května 2012

Mgr. Michal Švanda, Ph.D., Astronomický ústav Akademie věd České republiky

Sdělovací prostředky nás zahlcují apokalyptickými scénáři souvisejícími se zvyšující se sluneční aktivitou. Některé ze scénářů konce světa v prosinci letošního roku najisto počítají se sluneční erupcí dosud neviděné síly, která uvrhne lidstvo zpět div ne do doby kamenné. Jsou tyto scénáře založeny na reálném základě? Má zvýšená sluneční činnost vliv na život člověka? A máme se zvýšené sluneční aktivity bát? Hledejme odpovědi alespoň na některé otázky složitých vztahů Slunce-Země.

 

Změna programu vyhrazena.