Menu English

Od 8. do 14. července se koná Festival planet Brno. Vše podstatné najdete na www.festivalplanetbrno.cz

Pokus o ulovení blízkozemní planetky

AKTUALIZOVÁNO:

15. února 2013, 21.15: Je zataženo 🙁 někdy příště nashledanou.

15. února 2013, 16.47:
Počasí je stále nepříznivé, lze říci, že beznadějné. Pokud nedojde k zázraku (nedojde), tak dneska nic neuvidíme. Každopádně sledujte  náš Facebook, kde uveřejníme na poslední chvíli nějaké zpřesnění.

15. února 2013, 12:06:
Informace o průletu jasného meteoru nad Ruskem hledejte na Facebooku.

15. února 2013, 8.11:
Je velmi pravděpodobné, že dnes večer špatné počasí nad Brnem neumožní průlet sledovat.  V takovém případě se lov planetky z Hvězdárny a planetária Brno z pochopitelných důvodů ruší. Příroda nám hold není nakloněna 🙁

Bude-li pěkné počasí a nezklame-li technika, pokusí se pracovníci Hvězdárny a planetária Brno v noci z 15. na 16. února 2013 sledovat planetku 2012 DA14, která se přiblíží k naší Zemi. Mimořádné, komentované pozorování začne po 21. hodině a skončí přibližně o půlnoci. Aktuální situaci můžete sledovat na http://www.facebook.com/hvezdarna.brno

„Planetka s nepoetickým názvem 2012 DA14 je naprosto tuctovým kusem meziplanetární hmoty,“ doplňuje Jan Píšala z Hvězdárny a planetária Brno. „Nevyniká ani složením a ani velikostí. Naopak, s průměrem přibližně 45 metrů je vlastně zanedbatelným vesmírným objektem. V jednom je však přeci jen výjimečná – Sluneční soustavou totiž putuje po dráze, která ji čas od času zavede i do blízkosti planety Země. A jeden takový, na astronomické poměry opravdu těsný průlet nás čeká v noci z 15. na 16. února 2013. Planetka totiž proletí zhruba 28 000 kilometrů nad zemským povrchem. To je přibližně o 8 000 kilometrů menší výška, než ve které se pohybují takzvané geostacionární družice.“

Srážky se Zemí se ale bát nemusíme, ta se určitě konat nebude. Celá událost je však nevšední tím, že o ní víme dostatečně dlouho dopředu a astronomové se na ni tudíž mohou připravit. Na rozdíl od roku 2012, kdy byla planetka objevena. Španělští astronomové z observatoře La Sagra si ji totiž poprvé povšimli až týden poté, co proletěla kolem Země ve vzdálenosti 2,6 milionu kilometrů. Přesněji řečeno, planetka byla zaznamenána prostřednictvím robotického dalekohledu a její existence vzápětí potvrzena i dalšími observatořemi. Podobných blízkých setkání se Zemí má přitom planetka na kontě celou řadu, došlo k nim však v uplynulých letech, kdy o ní astronomové neměli tušení.

„Pozorování takového průletu není vůbec snadné,“ dodává Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „Nejsme si vůbec jistí, zda se nám rychle se pohybující planetku podaří úspěšně dohledat. Nehledě na počasí. Dokonce jsme si nechali ověřit výpočty polohy 2012 DA14 kolegy z observatoře na Kleti, kde se specializují právě na sledování podobných těles.“

Jasnost planetky sice bude atakovat hranici viditelnosti očima, její pozorovatelé se však bez dalekohledu určitě neobejdou. Postačí ale i menší přístroj, třeba triedr. Navíc je potřeba znát dráhu, po níž bude planetka po nebi putovat. Díky svým malým rozměrům bude totiž i v „zanedbatelné“ vzdálenosti 28 000 kilometrů vypadat jako světlý bod pohybující se docela rychle mezi hvězdami. Pro její vyhledání a přesnou identifikaci lze použít například počítačové planetárium. Orientační pozice jsou uvedeny v přiložené mapce.

V České republice vychází planetka 2012 DA14 nad východní obzor krátce před devátou hodinou večerní. Lépe pozorovatelnou se však stane až o několik desítek minut později, kdy vystoupá nad obzor poněkud výše. Bude přitom směřovat na severovýchod a po cestě mine souhvězdí Vlasy Bereniky a Honicí psi. Asi hodinu před půlnocí ji naleznete v oblasti souhvězdí Velké medvědice, po půlnoci pak v souhvězdí Draka. Po celou dobu však bude jasnost planetky rychle klesat. To proto, že okamžik nejbližšího přiblížení k Zemi, ke kterému dojde ve 20 hodin a 24 minut SEČ (středoevropský čas), bude mít již dávno za sebou. Záhy se tak ztratí z dosahu menších dalekohledů.

K obrázku: Dráha planetky 2012 DA14 v noci z 15. na 16. února 2013. Efemeridy planetky: Ing. Bc. M. J. Tichý Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti; mapa: Jan Píšala, Hvězdárna a planetárium Brno. Mapa byla vytvořena prostřednictvím počítačového programu Cartes du Ciel.