Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Odtud se vyplouvá do vesmíru

Hvězdárna a planetárium Brno není jen místem, kde najdete stroj na vizuální zázraky – digitárium. Je také místem, odkud se lze vydat mezi hvězdy. Obloha nad Brnem je sice vinou světelného znečištění více než světlá, ale i tak se dostanete na celou řadu zajímavých míst. Ostatně, komu by se nelíbil pohled na hvězdy? A kdo by nechtěl ochutnat alespoň kapku z jejich tajemných ingrediencí? Na Kraví hoře jsou připraveni skvělí průvodci, špičkové dalekohledy.

Asi to bude hned při první návštěvě, ale dříve nebo později uvidíte krátery na Měsíci, Jupiter nebo Saturn, barevné dvojhvězdy, hvězdokupy a dokonce galaxie složené ze stovek miliard hvězd. Ty nejbližší objekty od vás budou vzdáleny jen desetiny světelné sekundy, ty nejvzdálenější miliony světelných let.

Teď v jarních měsících se na Hvězdárně a planetáriu Brno můžete podívat třeba na velkou mlhovinu v Orionu nebo hvězdokupu Jesličky, stejně jako na planety Venuše a Jupiter. První z nich – coby večernice – září nízko nad západním obzorem. Největší planeta Sluneční soustavy – Jupiter, se promítá mezi souhvězdí Raka a Lva. V dalekohledu se přitom sami přesvědčíte, že jeho atmosféru zdobí tmavá oblaka a že kolem něj obíhají hned čtyři nápadné měsíce. Všiml si jich už počátkem 17. století Galileo Galilei. K dvojici nápadných planet se přitom brzo přidá i Saturn, s jemným prstenem a měsícem Titan.

Komentovaná pozorování večerní oblohy se konají od středy do soboty v dubnu vždy od 21 hodin. Skrz mraky ale ani ty nejlepší dalekohledy neprohlédnou, takže k úspěšné procházce je nezbytné příznivé počasí. A protože se pozorování odehrává venku pod oblohou, určitě se dobře oblékněte.