Nová sezóna Hvězdárny a planetária Brno
Podobně jako jiné kulturní organizace, zahajuje Hvězdárna a planetárium Brno v září novou sezónu. A podobně jako v minulých letech si pro návštěvníky připravila několik premiér.
„Právě v těchto dnech projde zrekonstruovanou Hvězdárnou a planetáriem Brno již sto tisící návštěvník,“ poznamenává ředitel Jiří Dušek. „Velký zájem veřejnosti nás samozřejmě těší, ale zároveň zavazuje k ještě pečlivější a promyšlenější přípravě nových pořadů a představení.“
S novým školním rokem proto Hvězdárna a planetárium Brno začíná opět nabízet základním a středním školám řadu komplexních pořadů, které přiměřeným způsobem odpovídají věku i znalostem žáků a motivují je k dalšímu zájmu o přírodní vědy. „Z novinek upozorňujeme především na sál exploratoria s interaktivní expozicí Příběh Sluneční soustavy, který nyní doplňuje nový model vodního víru,“ doplňuje zástupce ředitele Pavel Gabzdyl. „Současně jsme pro tento pořad připravili i speciální pracovní list, jenž bude pro žáky v rámci komentované prohlídky k dispozici zdarma.“
Zajímavou novinkou je i spolupráce s Dopravním podnikem města Brna, který nabízí školám z Brna a okolí dopravu na Hvězdárnu a planetárium Brno (a zpět) za zvýhodněných podmínek.
Na podzim tohoto roku se pak dočká novinek i široká veřejnost. Počátkem října bude mít premiéru nové představení pod umělou oblohou velkého planetária Hvězda jménem Slunce. „Hvězdy má naprostá většina lidí spojeny s noční oblohou a s nepředstavitelně vzdálenými končinami vesmíru,“ prozrazuje autor Jan Píšala. „To je ale omyl. Ta nejvýznamnější hvězda, tedy alespoň z pohledu nás pozemšťanů, se nachází blíž, než si myslíme. Zdobí totiž naše denní nebe. Říkáme ji Slunce a zpravidla ji vnímáme pouze jako oslňující disk. Za žlutobílou září se ale skrývá mnohem víc. V představení nahlédneme na Slunce prostřednictvím nejmodernějších astronomických přístrojů. Prozkoumáme vařící sluneční povrch s výrony žhavého plazmatu, pekelně horké jádro i nebesky krásnou sluneční korónu, zažijeme ničivou magnetickou bouři a necháme se unášet slunečním větrem vstříc polárním zářím.“
Současně s premiérou představení Hvězda jménem Slunce bude otevřena zrekonstruovaná sedmimetrová kopule Hvězdárny a planetária Brno. „Jedná se o nejstarší část organizace, která byla budována v letech 1948 až 1954 a nikdy neprošla významnou rekonstrukcí,“ vysvětluje Jiří Dušek. „Nyní jsme ji ale upravili na historické pracoviště. Návštěvníci zde naleznou výstavu o dějinách naší organizace, renovovaný dalekohled o průměru objektivu 20 centimetrů a ohniskové délce 3 metry, doplněný speciálním slunečním dalekohledem. Využívat je budeme ke komentovaným pozorováním Slunce a objektů Sluneční soustavy.“
Vážné zájemce o astronomii potěší i nový cyklus odborných přednášek. Během říjnových úterků budeme s Petrem Kulhánkem z Českého vysokého učení technického pátrat po vlastnostech našeho vesmíru, s Martinem Rybářem z CERNU diskutovat o objevu Higgsova bozonu, s Jakubem Rozehnalem ze Štefánikovy hvězdárny studovat explodující supernovy a s Danou Drábovou z Úřadu pro jadernou bezpečnost přemítat o budoucnosti jaderných elektráren. Všechny milovníky astronomické techniky jistě potěší i říjnové „optické čtvrtky“. Jedná se o speciální cyklus workshopů zaměřených na dalekohledy a jinou optiku, které povede přední specialista v tomto oboru Zdeněk Řehoř.
To všechno se odehraje na startu nové sezóny. Řadu dalších překvapení si pak Hvězdárna a planetárium Brno nechává na další týdny a měsíce.