Menu English

Noc vědců on-line na Hvězdárně a planetáriu Brno

Ačkoliv rok 2020 příliš nepřeje popularizaci vědy v jiném než virtuálním světě, nemůžeme si ani my na Hvězdárně a planetáriu Brno letošní ročník Noci vědců nechat ujít! A protože právě letos si připomínáme 100. výročí od použití slova ROBOT ve spojitosti se stroji a umělými bytostmi (a tedy vydání dramatu „R.U.R.“ Karla Čapka), má Noc vědců 2020 jasný podtitul: Člověk a robot.

S roboty se dnes setkáváme dennodenně kolem nás – ale již dlouhou dobu nám pomáhají také při průzkumu vesmíru. Jak dokáží takové robotické dalekohledy posunout hranice lidského poznání, a jaká je budoucnost průzkumu Marsu nebo Jupiteru? Na to se vám pokusí odpovědět naši hosté v rámci přednášek Noci vědců na Hvězdárně a planetáriu Brno. Poslední listopadový pátek se tak u nás můžete těšit, byť jen virtuálně, na dvě živé přednášky a jeden rozhovor, vše na našem Youtube kanálu.

Program hvězdárenské Noci vědců v pátek 27. listopadu 2020

18.00
prof. RNDr. Ondřej Santolík, Dr., Roboti ve Sluneční soustavě
Výzkum našeho blízkého vesmírného okolí by dnes byl nepředstavitelný bez umělých družic a průzkumných sond. Většina techto malých i větších robotů krouží okolo Země, ale někteří byli vysláni dále do Sluneční soustavy. Zaměříme se na robotický výzkum dvou planet, které nyní můžete spatřit na večerní obloze: našeho planetárního souseda Marsu a planety Jupiter s jeho měsíci. K oběma těmto cílům za necelé dva roky zamíří české vědecké přístroje.

19:00
Sedmikrásky on-line, s mimořádným hostem Zdeňkem Mikuláškem
Budeme se bavit o astronomických záludnostech, o tom, jak se stát hvězdářem, o tom, jak se vyvíjela Hvězdárna a planetárium Brno.
Zdeněk Mikulášek se zabývá především fotometrií a interpretací spekter proměnných hvězd. V letech 1990 až 2002 stál v čele Hvězdárny a planetária Brno, ze které vytvořil významné osvětové, ale i odborné astronomické zařízení. Je autorem celé řady populárně-vědeckých publikací, např. v roce 1988 napsal spolu se Zdeňkem Horským a Zdeňkem Pokorným knihu Sto astronomických omylů uvedených na pravou míru, která se dočkala 135 tisíc výtisků. Od roku 1995 přednáší astronomii a astrofyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, v roce 2001 zde byl jmenován docentem, v roce 2012 profesorem. Do roku 2016 publikoval 155 vědeckých prací, které získaly na šest set citací.

20:00
Dr. Martin Topinka, PhD., James Webb Space Telescope (JWST) – větší a lepší stroj času
Většina těch nejkrásnějších a nejpodrobnějších obrázků z dalekého Vesmíru je výsledkem pozorování z dnes již pomalu dosluhujícího Hubblova vesmírného dalekohledu. Dokážeme ale posunout hranice poznání a dohlédnout ještě dál, až do dob, kdy byly galaxie ještě mladé a vznikaly první hvězdy? Prohlédnout skrz mračna prachu kolem rodících se hvězd a planet kolem nich? Zaznamenat známky života na planetách kolem vzdálených hvězd? Toto – a mnoho jiného – je úkolem pro připravovaný Vesmírný dalekohled Jamesa Webba (James Webb Space Telescope, JWST), jehož start by se měl konečně uskutečnit již příští rok.