Měsíc, Země, Mars – Lunalón, Terralóna, Marsmeloun na Kraví hoře
Stane se něco jako z vědecko-fantastického filmu. Od čtvrtka 5. srpna do čtvrtka 12. srpna se na Kraví hoře můžete projít nejbližším vesmírným okolím našeho světa. Jistě, bude třeba kapka představivosti, ale jinak je to velmi snadné. Připraveny pro vás budou desetimetrové modely planety Země s Měsícem, k tomu pak nejbližší destinace meziplanetárních výprav: Mars.
„Jedná se o unikátní moment, který se možná už nezopakuje,“ komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno, velitel stroje na zázraky. „Vždyť vystavit pouze jeden jediný desetimetrový model pro nás představuje komplikovanou akci, na které se skrytě podílí celá řada lidí. Od těch, co sledují meteorologickou situaci, přes ty, kteří zajišťují doprovodný program, až po ostrahu nebo úklid. Je tedy zřejmé, že tři modely nám způsobí ještě více vrásek, ale když to vyjde, návštěvníci nevyjdou z úžasu.“
- Modely Měsíce, Země a Marsu jsou vystavovány v parku na Kraví hoře
- Od 5. do 12. srpna vždy od 14.00 do 24.00.
- Instalaci modelů může ohrozit silný, nárazový vítr nebo hustý déšť, proto si před cestou zde nebo na facebook.hvezdarna.cz ověřte aktuální situaci.
- V sobotu 7. srpna proběhne dronová show (21:30 a 23:00, délka 8 minut, hudební doprovod na Rádiu Krokodýl 103 FM), které přístup k modelů omezí od 20:30.
- Každý večer ve 20:00 je připraveno krátké povídání u modelu Terralóny.
- Každý večer od 21:00 (kromě soboty 7. srpna) promítá letní kino s vesmírnou duší. Program najdete níže nebo na www.facebook.com/hvezdarna.brno nebo na webu www.hvezdarna.cz.
- Každé odpoledne a podvečer nabízí naše digitárium celou řadu pořadů pro malé i velké.
- Vstup k planetám nebo do letního kina je zdarma, na projekce do digitária vstupenku potřebujete.
- K cestě na Kraví horu použijte městkou hromadnou dopravu, pokud přijedete automobilem, můžete zaparkovat na odstavné ploše za hřištěm Draken. V okolních ulicích je modrá zóna typu C (od 6 do 18 hodin a o víkendu zdarma).
- Volně přístupné toalety jsou u nás na hvězdárně.
- Přímo na hvězdárně jsou automaty s jednoduchým občerstvením, v okolí je restaurace Monte Bú, Hospůdka za homerunem, Rio bar a samoobsluha Brněnka.
Všechny tři modely jsou navržené tak, aby byly pro publikum zajímavé ve dne, ale také v noci. Proto při výrobě autoři Michal Okleštěk a Jan Machát (VISUALOVE) věnovali také pozornost osvětlení navržené grafiky a ladili teploty chromatičnosti světel tak, aby v létě na Kraví hoře měli lidé opravdu pocit, že se jedná o rudou planetu, planetu Zemi nebo náš Měsíc.
“Přece jen vytvořit model Marsu je složitější, než se může zdát. Práce na něm trvala několik měsíců. Samotná tvorba textury trvala v grafických programech tři týdny. Předcházelo jí shánění podkladů z NASA a jejich úprava tak, aby byly výstupy použitelné při tisku,” objasňuje Michal Okleštěk. “I když jsme dělali nafukovací objekt již potřetí, tak nemůžeme říct, že by byla práce o tolik jednodušší, právě naopak. Povrch Marsu je tvořený krátery, planinami, koryty po lávových řekách a vše správně graficky zpracovat byla mravenčí práce,” dodává Jan Machát.
„Napadá mne ještě jedna drobná kuriozita,“ reaguje Jiří Dušek. „V desetimetrovém měřítku by měl člověk velikost srovnatelnou s virem. Naše lidská těla jsou tedy k modelům ve stejném poměru, jako naše lidská těla k viru covid-19. Toho se ale nebojíme, ale respektujeme rozumné chování.“
Kino vesmír
Od 5. do 12. srpna (kromě 7. srpna) vždy od 21. 00 letní navštivte letní kino s vesmírnou duší. Pokaždé jiný napínavý film, pokaždé v originálním znění s českými titulky. Vstup do kina je zdarma, občerstvení vlastní. Sedí se na zemi, proto si s sebou vezměte stoličku nebo deku, abyste zbytečně nepředávali kinetickou energii atomů vašeho těla atomům našich betonových chodníků a zavlažovaných trávníků.
5. srpna: Star Trek: Film (1979)
6. srpna: Logan: Wolverine (2017)
8. srpna: Minority Report (2002)
9. srpna: Nevědomí (2013)
10. srpna: Dokonalý trik (2006)
11. srpna: Počátek (2010)
12. srpna: Interstellar (2014)
Výstava Člověk ve vesmíru
Už je to 60 roků, co se do vesmíru vydal první člověk – Jurij Alexejevič Gagarin. Výstavu shrnující klíčové okamžiky celých dějin pozemských kosmoplavců najdete volně přístupnou v okolí Hvězdárny a planetária Brno. Celý příběh začíná Sputnikem, pokračuje přes Vostok, Voschod, Apollo, orbitální stanice i raketoplány, až do současnosti, dokonce s mírným přesahem do budoucnosti. Pozor, jde o derniéru.
Něco málo o modelech…
Lunalón – Náš nejbližší vesmírný soused
Podklady pro tento model vytvořila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, která od roku 2009 mapuje našeho vesmírného souseda s rozlišením 100 metrů, včetně záběrů vybraných oblastí s detaily 50 cm malými. Potisk je tak dokonalý, že z větší vzdálenosti připomíná reálný satelit. Ostatně, kdybyste Lunalón chtěli vidět stejně malý, jako Měsíc na pozemské obloze, museli byste se od něj vzdálit na více než 1 kilometr.
Terralóna – Země očima kosmonautů
Zatímco skutečná planeta Země má průměr necelých 13 tisíc kilometrů, Terralóna pouhých 10 metrů. V takovém měřítku by Mount Everest sahal do výšky 7 milimetrů. V nezmenšené realitě se Mezinárodní kosmická stanice pohybuje ve výšce 400 km rychlostí 28 tisíc kilometrů v hodině. U Terralóny bychom tuto základnu našli ve výšce 30 centimetrů. Náš Měsíc by měl průměr necelé 4 metry a pohyboval by se asi tři sta metrů daleko. O tom, jak je vlastně vesmír pustý, svědčí fakt, že Slunce by sice mělo podobu koule o průměru 1 kilometr, ale bylo by 120 kilometrů daleko, tedy zhruba u Ostravy.
Marsmeloun – Oranžová planeta na dosah
V tomto měřítku by 21 kilometrů vysoký Olympus Mons – nejvyšší místo na povrchu Marsu – vypadal jako třícentimetrový hrbolek, naopak nejhlubší místo v kaňonu Vales Marineris by sahalo asi 1,5 centimetru hluboko. Planeta Mars má dva měsíce. Phobos by se proměnil v hrudku o velikosti asi 3 a půl centimetru, která planetu oblétne jednou za necelých osm hodin ve vzdálenosti asi pěti metrů. Poloviční Deimos by se pohyboval třikrát dál. Pokud byste si chtěli představit, jaký výhled budou mít kosmonauti z budoucí orbitální stanice, přibližte se k modelu na vzdálenost asi půl metru.
Dronová show
V sobotu 7. srpna se nad Kraví horou uskuteční dronová show – začátek ve 21:30 a 23:00, délka představení 8 minut, hudební doprovod najdete na Rádiu Krokodýl 103 FM. Hvězdárna a planetárium Brno není organizátorem akce, přístup k našim modelů ale bude omezen zhruba od 20:30. Realizaci dronové show může zmařit nepříznivé počasí, sledujte proto oznámení organizátorů.
Off-line proslovy
Vystavené modely (pokud to počasí dovolí) doplní krátká povídání některých našich pracovníků nebo spolupracovníků. Začínáme vždy u Terralónny, vždy ve 20.00, délka 15 minut.
Hlavním organizátorem celého projektu je Hvězdárna a planetárium Brno, která spolupracuje s řadou dalších institucí: VISUALOVE, Sportovně-rekreační areál Kraví hora, SNIP&Co., Dopravní podnik města Brna, Městská policie Brno, městská část Brno-střed, magistrát města Brna, HitRadio City Brno, Deník. Součást projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.