Menu English

Od 8. do 14. července se koná Festival planet Brno. Vše podstatné najdete na www.festivalplanetbrno.cz

Opět se budou rojit planety!

Od 4. do 11. srpna přijďte na brněnskou Kraví horu na výstavu obřích modelů těles Sluneční soustavy. Těšit se můžete na Lunalón, Terralónu, Marsmeloun a Heliosféru. Také budou projekce v digitáriu, letní kino s vesmírnou duší, nanostrukturu i výstava snímků našeho Slunce.

Každodenní program

14:00 – 23:30 Lunalón, Terralóna, Marsmeloun a Heliosféra (v parku)

14:00 – 23:30 nanostruktura a Sluneční soustava (před hvězdárno)

14:00 – 23:30 výstava Jeho jasnost Slunce (u budovy)

14:00 Se zvířátky o vesmíru/Kouzelný útes/Kouzelný globus (digitárium)

16:00 Se zvířátky o vesmíru/Kouzelný útes/Kouzelný globus (digitárium)

18:00 Vesmír 3D/Hvězdný cirkus 3D/Vesmírné oázy 3D (digitárium)

20:00 Sluneční superbouře (digitárium)

20:00 přednáška u Heliosféry (J. Dušek/T. Přibyl)

21:30 letní kino s vesmírnou duší (před hvězdárnou)

Instalaci modelů může ohrozit silný nárazový vítr nebo hustý déšť, proto si před cestou na facebook.hvezdarna.cz nebo na titulní stránce www.hvezdarna.cz ověřte aktuální situaci.

Každý den uvádíme v digitáriu jiné pořady – viz www.hvezdarna.cz/program

Na všechny akce s výjimkou pořadů v digitáriu je vstup zdarma.

K cestě na Kraví horu použijte městskou hromadnou dopravu, pokud přijedete automobilem, pravděpodobně nezaparkujete ani v přilehlých ulicích. Navíc je kolem nás modrá zóna typu C (od 6 do 17 hodin a o víkendu zdarma).

Na Hvězdárně a planetáriu Brno najdete jak automaty s jednoduchým občerstvením, tak volně přístupné toalety. V okolí je celá řada dobrých i špatných restaurací.

Program letního kina

4. srpna v 21:00 – Krotitelé duchů (1984)

5. srpna v 21:00 – Star Wars: Síla se probouzí (2015)

6. srpna v 21:00 – Duna (2021)

7. srpna v 21:00 – Blade Runner 2049 (2017)

8. srpna v 21:00 – Spaceballs (1987)

9. srpna v 21:00 – Železný obr (1999)

10. srpna v 21:00 – Godzilla (2014)

11. srpna v 21:00 – Tiché místo: Část II (2020)

12. srpna v 21:00 – Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Vždy v původním znění s českými titulky. Sedí se na zemi před budovou, proto si s sebou vezměte stoličku nebo deku, abyste zbytečně nepředávali kinetickou energii atomů vašeho těla atomům našeho betonového schodiště.

Seznamte se vesmírnými modely

Podklady pro model Lunalónu vytvořila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, která od roku 2009 mapuje našeho vesmírného souseda z jeho oběžné dráhy s rozlišením 100 metrů, včetně záběrů vybraných oblastí s detaily o velikosti pouhých 50 cm. Potisk Lunalónu je tak dokonalý, že z větší vzdálenosti připomíná reálný satelit. Ostatně, kdybyste Lunalón chtěli vidět stejně malý, jako Měsíc na pozemské obloze, museli byste se od něj vzdálit na více než 1 kilometr.

Stačí si stoupnout zhruba jeden metr od Terralóny, abyste si udělali představu, jak naši planetu vidí kosmonauti. Portrét vznikl poskládáním záběrů pořízených sondami Terra a Aqua tak, aby byla v rozlišení 1 kilometr na jeden obrazový bod pokryta celá planeta. Skutečná planeta Země má průměr necelých 13 tisíc kilometrů, Terralóna pouhých 10 metrů. V takovém měřítku by Mount Everest sahal do výšky 7 milimetrů nad hladinu moře, respektive povrch Terralóny

Potisk Marsmelounu představuje nejlepší mapu Marsu, kterou máme k dispozici. Základem bylo 73 tisíc záběrů s rozlišením až osm metrů a téměř 40 tisíc měření výškových profilů. Na modelu jsou patrné polární čepičky, sopky a samozřejmě krátery. Nepřehlédnutelné je zejména Údolí Marineru – neboli Valles Marineris. Jeho délka dosahuje 4000 km, široké je místy až 600 km, hluboké 6 km. Vzniklo v místech zeslabení kůry Marsu.

Heliosféra je modelem Slunce v ultrafialovém oboru elektromagnetického spektra. Na těchto vlnových délkách se totiž zviditelní lidskému zraku jinak unikající jevy: Třeba celá řada mimořádně silných erupcí, tedy výtrysků žhavého plazmatu, tmavých filamentů (výrony chladnější sluneční hmoty vláknitého tvaru) či velkých koronálních děr, což jsou oblasti, z nichž sluneční vítr „vyfoukává“ materiál do okolního kosmického prostoru.

Na přípravě všech modelů a také realizaci jejich výstavy spolupracují pracovníci Hvězdárny a planetária Brno s uskupením VISUALOVE. Všechny modely vznikly v brněnských dílnách Kubíček Factory. Dále nám pomáhá Sportovně-rekreační areál Kraví hora, SNIP&Co., Dopravní podnik města Brna, Městská policie Brno, městská část Brno-střed, magistrát města Brna, Hitradio City Brno a Deník. Akce je součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.