Menu English

Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky

   Z Maloměřic až na povrch Marsu.
   Z Králova Pole na špičce rakety Vega.
   Z Buchlovic na oběžnou dráhu kolem Slunce.
   Z Medlánek pro espresso na kosmickou stanici.
   Ze Slatiny k největšímu slunečníku světa.

Koho by napadlo, že se v brněnských Medlánkách montují konstrukce pro rakety Vega, že díly precizně vyrobené v Maloměřicích možná už letos poletí na Mars, že na Vídeňské ulici analyzují teplotní namáhání komponent Extrémně velkého dalekohledu o průměru objektivu 40 metrů anebo že v Kuřimi diskutují o vesmírném habitatu pro turistické lety do vesmíru?

O tom všem, ale i mnohém dalším, vypráví Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautikykteré jsou kombinací akcí pro veřejnost, nadšence, odborníky i businessmany. Každý zájemce o vesmír si najde své – těšit se můžete na hackatony, přednášky, happeningy, polootevřené i úplně otevřené dveře, stejně jako nejrůznější taškařice. Od pondělí 2. března do středy 4. března 2020.

Podrobnější program najdete níže…

   pondělí 2. března
   dopoledne – picoBallon Challenge 2020 (pro přihlášené konstruktéry)

   úterý 3. března
   přes den – Okna vesmíru dokořán (exkurze do space firem)
večer – Brno Space Night

   středa 4. března

   přes den – Workshop | Space@BRNO#2020 (stavba a provoz nanosatelitů)
18.00 – Dušan Majer, SpaceX (přednáška)
20.00 – Star Trek 2009 (film)

+ Výstava Brno ve vesmíru
Osm firem z Brna a okolí zapojených do mezinárodních týmů objevujících vesmír ukazují, že jihomoravské technologie překračující hranice planety Země. Do výstavy se zapojily tyto společnosti: SAB Aerospace, G. L. Electronic, Frentech Aerospace, BD Sensors, L. K. Engineering, 5M, Sobriety a Výzkumný a zkušební letecký ústav. Výstava je volně přístupná před pořady na Hvězdárně a planetáriu Brno od 3. do 23. března 2020.

pondělí 2. března:  picoBalloon Challenge 2020

Napadlo by vás, že lze postavit balon, který obletí celou planetu? Jistě, už se to podařilo několika dobrodruhům… Jenže ono není potřeba ani moc peněz nebo složité logistiky, jen musíte mít fištróna… Jako „pikobalón“ se označuje malá elektronická sonda, která je vypuštěna pomocí běžného párty balonku napuštěného vodíkem (anebo heliem). Jelikož je hmotnost sondy velmi malá (do 20 gramů), lze balonek nafouknout tak, aby jeho tah byl jen o málo větší – maximálně 2 gramy (přibližně 0,019 N). Po vypuštění sonda vystoupá do výšky 10 až 15 kilometrů, kde může zůstat až několik týdnů nebo měsíců. Za tu dobu může urazit až několik desítek tisíc kilometrů.

Pro registrované týmy – viz www.hvezdarna.cz/balon 

úterý 3. března: Okna vesmíru dokořán

Komentované prohlídky společností věnující se space projektům. V případě zájmu o prohlídku kontaktujte přímo jednotlivé firmy.

Frentech Aerospace, s.r.o.

Na co se těšit? Výrobní proces ve Frentech Aerospace, obrábění dílů pro letecký a vesmírný průmysl. Dále bude k vidění kontrolní a měřící pracoviště vybavené 3D CNC měřícími stroji a montážní prostor pro integraci, a testování vesmírných mechanismů v čistých prostorech s čistotou podle ISO7 a ISO5. Návštěvníkům bude předvedena firemní prezentace.

Jaká je kapacita 1 skupiny? 15 zájemců
Kdy vyrazit na prohlídku? 8.00, 10.00, 12.00
U koho se objednat? pavel.sobotka@frentech.eu
Kde nás najdete? Jarní 48, 614 00 Brno

 

G. L. Electronic, s.r.o.

Na co se těšit? Jsme progresivní česká firma, která již od roku 2008 zajišťuje kompletní realizaci elektronických přístrojů a kabelových svazků v čistých prostorech ISO 8. To nám pomohlo etablovat se zejména v leteckém a kosmickém průmyslu. Poskytujeme také technickou podporu při výrobě a integraci elektronických letových zařízení v mnoha různých mezinárodních kosmických projektech, a to jak v Česku, tak i v zahraničí. Provedeme Vás našimi čistými prostory, kde nyní například pracujeme na části satelitu MetOp, jednom ze tří polárních meteorologických satelitů, který vyvinula ESA.

Jaká je kapacita 1 skupiny? 5 zájemců
Kdy vyrazit na prohlídku? 9.00, 10.00, 11.00
U koho se objednat? monika.svobodova@glelectronic.cz, v kopii ludek.graclik@glelectronic.cz
Kde nás najdete? Podnikatelská 2902/4, 612 00 Brno

 

Honeywell, s.r.o.

Na co se těšit? Na laboratoř inerciálních senzorů, ve které uvidíte zařízení pro testování MEMS inerciálních snímačů pro použití letectví a kosmonautice. Dále bude k vidění prototyp inerciální jednotky pro vesmírnou misi Proba-3 a prototypy jednotky vyvíjené pod hlavičkou Mars Robotic Exploratory Preparation Programme. Prohlédnete si i prototyp aktuátoru pro natáčení antén satelitu.

Jaká je kapacita 1 skupiny? 6 zájemců
Kdy vyrazit na prohlídku? 9.00, 10.00, 11.00
U koho se objednat? Tomas.Neuzil@honeywell.com, v kopii Tomas.Szaszi@honeywell.com
Kde nás najdete? Tuřanka 100, 627 00 Brno

 

OHB Czechspace s.r.o.

Na co se těšit? Proč vysíláme do vesmíru družice? O hlavních charakteristikách družic a misí pro telekomunikaci, pozorování země, meteorologii, navigaci a vědu. Jak postavit družici, aby přežila neklidný start a extrémní podmínky kosmu. Ukázka vzorků a modelů součástek pro aplikaci ve vesmíru a diskuze.

Jaká je kapacita 1 skupiny? 10 návštěvníků
Kdy vyrazit na prohlídku? 12.00, 13.00, 14.00, 15.00
U koho se objednat? tatana.krajcirovicova@ohb-czech.cz
Kde nás najdete? Purkyňova 648/125, 612 00 Brno

 

S.A.B. Aerospace, s.r.o.

Na co se těšit? Zveme vás do čistých prostor SAB Aerospace – prostor, ve kterých se neustále kontroluje teplota, vlhkost, přetlak, ale i počet pevných částic. Tady se nevytírá jen podlaha, ale i stěny a strop! A proč? Vyrábí se tam totiž část rakety Vega, a nejen to – dokonce se přímo tam připevňují družice.

Jaká je kapacita 1 skupiny? 8 návštěvníků
Kdy vyrazit na prohlídku? 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 11.30
U koho se objednat? vhavlicek@sabaerospace.cz
Kde nás najdete? Technická 23, 616 00 Brno

středa 4. března: Workshop | Space@BRNO#2020

Everything You Always Wanted to Know About Nanosatellites But Were Afraid to Ask. English only. No fees.

Programme | March 4, 2020 |  10 a.m. – 15.00 p.m.

9.00 registration, coffee

10.00 – 10.20 a.m.
Jaan Praks (Aalto University, School of Electrical Engineering, Department of Electronics and Nanoengineering)
From student satellite program to space business and science

10.30 – 10.50 a.m.
Norbert Werner (Masaryk University/MTA-ELTE Lendulet Hot Universe research group)
Democratising Space Research

11.00 – 11.20 a.m.
Jakub Kapuš (Spacemanic)
Plug&Play cubesat platform to make space access easy, cheap and fast

11.30 – 12.00 a.m.
Dániel Vladimír (Czech Aerospace Research Centre – VZLU)
CubeSat VZLUSAT-1 & 2

12.00 – 13.00 p.m. – lunchtime

13.00 – 13.20 p.m.
Marek Šimčák (BD SENSORS s.r.o.  / CSRC Space Division)
BD SENSORS Contribution to the Czech Space Activities

13.30 – 13.50 p.m.
Tomas Kohout (University of Helsinki, Finland))
Are CubeSats ready for asteroid exploration and asteroid Apophis 2029 fly-by?

14.00 – 14.20 p.m.
James Zheng (Spacety)
Commercial Space and Small Satellites in China

15.00 p.m. – Coffee end

 

Abstracts | March 4, 2020 |  10 a.m. – 15.00 p.m.

 

Tomas Kohout (University of Helsinki, Finland))

Are CubeSats ready for asteroid exploration and asteroid Apophis 2029 fly-by?

Recent developments in CubeSat technology enable their deployment beyond LEO. Examples include MaRCO mission to Mars; APEX, Juventas, and LICIA projects to asteroid Didymos as part of ESA-NASA Hera-DART mission; or stand-alone M-ARGO asteroid exploration CubeSat project. In order to make these mission successful, and prepare possible follow-on mission to asteroid Apophis in 2029, specific technology requirements have to be addressed and will be discussed in the presentation.

 

 

Dániel Vladimír (Czech Aerospace Research Centre – VZLU)

CubeSat VZLUSAT-1 & 2

Czech Aerospace Research Centre (VZLU) is a national centre for research, development and testing in aeronautics and space. Space activities engaged in the development of small space instruments and small satellites and CubeSat. After successful launch and more than 2,5 year of operation of first CubeSat VZLUSAT-1 the VZLUSAT-2 mission is now under preparation with planned launched at 2020/2021.

 

 

 

Marek Šimčák (BD SENSORS s.r.o. / CSRC Space Division)

BD SENSORS Contribution to the Czech Space Activities

The BD SENSORS Company via its CSRC Space Division that has been operating in development and manufacturing of the Space Electronics Systems became a leading and respectable representative of the Czech space industry with valuable „Space Heritage“ of more than 25 years. BD SENSORS contributed to the ESA Solar Orbiter Mission just launched in 10.2.2020 and at the present time it develops its own nano-satellite called BDSAT dedicated to the pressure sensors & supercapacitor power storage experiment

 

Norbert Werner (Masaryk University/MTA-ELTE Lendulet Hot Universe research group)

Democratising Space Research

Thanks to the advent of CubeSats, mass produced commercial platforms, and new launchers on the market, space is becoming increasingly more accessible also for small countries and universities. This provides new research opportunities to diversify space science which was hitherto dominated by a relatively few large projects. I will describe the current plans and trends towards a more democratic future in space research.

 

James Zheng (Spacety)

Commercial Space and Small Satellites in China

This presentation talks about the commercial space activities in China, the roles of cubesats, microsats, and smallsats in the Chinese commercial space. It also introduces Spacety’s capabilities in small satellites, and its plan for the future.

 

Jakub Kapuš (Spacemanic)

Plug&Play cubesat platform to make space access easy, cheap and fast

Space market has been changing rapidly in recent years. New decade predicts a massive entry of nanosats, smallsats and satellite constellations into the field. Along with that, many small launcher providers are entering the market which brings the price of a launch down and enables new opportunities for custom orbits. Thus, space access is becoming fast, cheap and with less difficulties. With this in mind we at Spacemanic are rethinking engineering approach to cubesat development to be in line with this trend. We bet on standardisation, openness and cross compatibility as the main pillars of our work. In our presentation we want to show you our unique approach.

 

Jaan Praks (Aalto University, School of Electrical Engineering, Department of Electronics and Nanoengineering)

From student satellite program to space business and science

Small satellites are changing the way we using space and doing space technology. Cheaper technology brings new opportunities to education, business and science alike. Finland started with a CubeSat project and has now built a successful New Space economy program. From recent start-up companies has grown booming satellite factory which launces several satellites every year. Finland has also reorganized the space governance and introduced new financial tools to support the growth. Also first Finnish science missions taking their first steps towards higher orbits.

 

…to be announcement…

Vladimír Dániel
Petr Kapoun

 

Fees and registration

The workshop is free of charge. Just register on e-mail cuzyova@hvezdarna.cz (add your name and the affiliation/organization) If you have not registered in advance, please, do so upon your arrival to the Brno Observatory and Planetarium at the registration desk.

středa 4. března v 18.00: přednáška o SpaceX

Dušan Majer, SpaceX – historie, současnost i budoucnost

Vývoj společnosti, která před pár lety vletěla jako dravá štika do stojatých vod kosmonautiky. Od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování ISS až k dalším plánům na těžkotonážní nosiče.

středa 4. března ve 20.00: film Star Trek (2009)

Promítání celovečerního sci-fi snímku z roku 2009.

Zapomeňte všechno, co víte! Tvůrce seriálů Ztraceni, Fringe, Alias a filmů Mission: Impossible III nebo Monstrum – J. J. Abrams – přináší na stříbrné plátno zcela nové sci-fi dobrodružství. Star Trek, jak ho ještě neznáte. Příběh pojednává o první výpravě mladé posádky na palubě hvězdné lodi U.S.S. Enterprise. Jejich cestu doprovází spousta akce, humoru a vesmírného nebezpečenství. Nováčci musejí nalézt způsob, jak zastavit padoucha, jehož honba za pomstou ohrožuje celé lidstvo.

Osud Galaxie spočívá v rukou dvojice zapřisáhlých nepřátel. Jedním z nich je James T. Kirk (Chris Pine), nezvedený venkovský kluk z Iowy a milovník života „na hraně“. Druhým je Spock (Zachary Quinto), vychovaný ve společnosti, která staví na logice a odmítá veškeré emoce. Divoký instinkt se střetne s chladným rozumem, ovšem pouze jejich spojení provede posádku bez úhony velkým nebezpečím, které představuje pomstychtivý Nero (Eric Bana). Kirk a jeho bližní se odvážně pustí tam, kam se dosud nikdo nevydal…

Projekce proběhne v původním znění s anglickými titulky!

 

Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky, založené v roce 2019, navazují na Czech Space Year 2018 a také 40. výročí letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka i první československé umělé družice Magion 1. Na realizaci spolupracuje celá řada společností a organizací: statutární město Brno, Jihomoravský kraj, Czechinvest, Ministerstvo obchodu a průmyslu, Ministerstvo dopravy, ESA BIC Brno, BD SENSORS/CSRC Space Division, Frentech Aerospace, G.L.Electronic, Honeywell, OHB Czechspace, S.A.B. Aerospace a VZLU. Akce se koná pod pod osobním patronátem Vladimíra Remka, československého kosmonauta. Součást projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.