Vzniká nová dominanta města – Sluneční věž
Vzniká nová dominanta města – Sluneční věž
Na úrovni vedení města Brna probíhá schvalování jedinečného projektu, který se stane novým symbolem města, coby centra vědy, umění a vzdělávání. Katedrálu na Petrově, jejíž základy sahají do 12. století, a Špilberk, jehož základy jsou jenom o století mladší, může doplnit Sluneční věž na Kraví hoře. Ba co víc… Sluneční věž nebude pouhou rozhlednou, nýbrž i unikátním výstavním prostorem, meteorologickým detektorem a audiovizuálním dílem.
„Projekt sluneční věže, se kterým přišel pan ředitel Jiří Dušek, se mně osobně velmi líbí. Pokud se nám podaří tento projekt dotáhnout a zrealizovat, získá město Brno novou dominantu, která kromě funkce přirozené dominanty města Brna a rozhledny současně, získá i jedinečný prostor pro oblast vědy, výzkumu a inovací,“ uvedl Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna.
Sluneční věž je nadčasovým, městským prvkem. Do šestipatrového prostoru Sluneční věže – rozhledny o předpokládané výšce 17,5 metru se vestaví vertikální expozice zaměřená na téma Slunce, sluneční energie, vztahy Slunce – Země. Pozorovací terasa nabídne unikátní vyhlídku na město Brno (vrch Hády, vysílač Kojál, Babí lom, pevnost Špilberk, chrám sv. Petra a Pavla, Pavlovské vrchy a Slavkov u Brna). „Stejné místo se ve večerních hodinách promění v astronomickou pozorovatelnu s výhledem na jevy odehrávající se nízko nad obzorem,“ doplnil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno
Nejen rozhledna
Poloha i výška Sluneční věže je zvolena tak, aby bylo zajištěno soukromí v okolní obytné zástavbě. Její součástí bude přiměřené scénické podsvětlení pláště, které bude reagovat například na aktuální počasí (teplotu, atmosférický tlak, směr a sílu větru) nebo realizovaný program (nerušené pozorování apod.).
Vizuální vjem je založen na prolínání prostorové ocelové konstrukce, expozice a foliového pláště.
„Předsazený lehký plášť v celé ploše stíní vnitřní tepelně izolační plášť. „Vzniklá mezera vytváří komínový efekt využívající přirozeného proudění vzduchu pro maximální izolační efekt zajišťující vnitřní klima pro celoroční provoz. Přirozené větrání v létě a princip rekuperace v zimním období je základem technologického vybavení pro dosažení minimální provozní energetické náročnosti objektu,“ vysvětlil Martin Rudiš, architekt Sluneční věže.
Vnitřní část dvouplášťové fasády Sluneční věže z prosklených a plných panelů vytvoří různě transparentní grafické plochy. Hlavním architektonickým prvkem ale bude vnější plášť z pružné folie, která díky částečné průhlednosti přiznává vnitřní ocelovou prostorovou konstrukci. Folie umožňuje díky svým mnoha inspirativním vlastnostem vytvořit tvarově zajímavý a vzdušný výtvarný prvek.
Rozpočet
V uplynulém roce vznikla studie proveditelnosti, která ukázala, že navrhované řešení je možné a nekoliduje s inženýrskými sítěmi nebo požadavky na ochranu vzdušného prostoru. V současné době se v orgánech města Brna diskutuje financování přípravy dokumentace pro územní řízení a stavební povolení. Stavba Sluneční věže může být zahájena v polovině roku 2018. Celkové náklady se odhadují na 40 milionů Kč.
—