Menu English

Právě pro vás dokončujeme novou výstavu v podzemním sále Exploratoria. Jakmile bude hotová, bude sál opět zpřístupněn. Děkujeme za pochopení.

Léto na konci vesmíru ‘16

Pořádáte příměstský tábor? Chcete zažít něco mimořádného? Pak se vydejte na Hvězdárnu a planetárium Brno. Nejen, že se projdete po krásné Kraví hoře, ale můžete se ztratit na Vědecké stezce, seznámit se nejnápadnějšími hvězdami i souhvězdími nebo prozkoumat Sluneční soustavu, včetně detailní pohlídky samotného Slunce.

V  průběhu července a srpna nabízí Hvězdárna a planetárium Brno pro děti ve věku od 7 do 15 let komponovaný pořad, během kterého navštíví digitárium, interaktivní expozici a za jasného počasí se podívají také na Slunce. Táborníci si od nás odnesou kapesní návod na pozorování umělých družic (ti větší), anebo vesmírnou omalovánku (ti menší). Spoustu času můžete strávit také na volně přístupné vědecké stezce hned vedle budovy, ke které vám nabídneme pracovní list.

Jak návštěva vypadá?

Ke každé návštěvě přistupujeme individuálně, ale základní schéma bývá velmi podobné…

9.00-10.00 hod.
Táborníci navštíví digitárium, kde se podívají na na pohádkový příběh s astronomickou tématikou anebo pořad pro starší diváky (téma se vybere předem). Na něj naváže komentovaná procházka „hvězdnou oblohou“. Dozví se, jak se jmenují nejjasnější hvězdy a nejnápadnější souhvězdí letní oblohy, kde lze nalézt planety Sluneční soustavy, jak pozorovat umělé družice anebo meteory, co je to Mléčná dráha. Také si ukážeme Polárku a způsob, jak se s její pomocí orientovat v přírodě.

10.00-11.00 hod.
Sál exploratoria nabízí procházku fascinujícím příběhem Sluneční soustavy. Táborníci se seznámí s moderním pohledem na okolí naší planety, dotknou se meteoritu starého přibližně 1 milión roků a s pomocí unikátní audiovizuální koule poznají nejen planetu Zemi. Součástí expozice je série exponátů demonstrujících například rozdílnou tíži stejných předmětů na různých tělesech ve vesmíru, Foucaultovo kyvadlo, vliv odstředivé síly na tvary kosmických těles, model atmosfér plynných planet či vodní tornádo.

11.00-11.30 hod.
Za příznivého počasí se s pomocí moderních dalekohledů podíváme na Slunce a sluneční skvrny. Bude-li zataženo, ukážeme si alespoň astronomické přístroje.

Poté se sice rozloučíme, ale ještě se můžete podívat na Vědeckou stezku. Od rána do večera, od soumraku do úsvitu, od pondělí do neděle zde můžete na vlastní oči, sluch i hmat poznávat svět kolem sebe. V okolí bývalého vodojemu z 30. let minulého století najdete několik interaktivních exponátů, jako je kaleidoskop, pixelová stěna, zvukovod, planetární siloměr nebo spektroskop.

Kdy můžete přijít?

Po předchozí objednávce mohou hromadné výpravy dorazit v červenci i srpnu 2016 od pondělí do pátku zpravidla v dopoledních hodinách. Standardně trvá program asi tři hodiny. Jsme však přizpůsobiví a jistě se dohodneme na jiném termínu.

Kolik návštěva stojí?

Na představení Léto na konci vesmíru je mimořádné vstupné 150 Kč za osobu. Pořady pro běžnou veřejnost v digitáriu, exploratoriu či astronomické pozorovatelně mají jiné vstupné, které je uvedeno na www.hvezdarna.cz Součástí vstupného je projekce 1 pořadu v digitáriu s orientací na obloze, hodinová návštěva expozice Příběh Sluneční soustavy, pozorování Slunce/prohlídka dalekohledů, informační materiály.

Kolik vás může přijít?

Ideální je výprava do 50 táborníků. Ale zvládneme i větší počet.

Jak si návštěvu objednat?

Snadno. Kontaktuje nás prosím telefonicky na čísle 541 321 287 (v pracovní dny od 7.30 do 15.00) nebo e-mailem na adrese e-mail@hvezdarna.cz.

Je možné se přizpůsobit vašim představám?

Samozřejmě. Vyjdeme vám maximálně vstříc – jak do obsahu, tak času.

Co jídlo a pití?

Určitě nám nebude vadit, když si v našich prostorách vybalíte svoje svačiny. K dispozici jsou také automaty na studené i teplé nápoje, stejně jako jednoduché občerstvení. V okolí najdete několik velmi dobrých i velmi špatných restaurací. Prostory Hvězdárny a planetária Brno jsou klimatizované, rozhodně nehrozí vaše přehřátí!