V sobotu 5. dubna přijďte na Den dětské onkologie, který se již tradičně odehrává u nás na hvězdárně. Chcete-li znát podrobný program, stačí kliknout…
Úterý 8. dubna Zvolit den
08:30
Robinsonka 2D
školní

Tak se to přece stalo! I když jste několikrát restartovali počítač a nakonec převzali ruční řízení, tvrdému dopadu přistávacího modulu na měsíční povrch jste nezabránili. Žijete, také skafandr vypadá neporušený, většina zařízení však zkáze neunikla. A tak nezbývá než se pěšky vydat za záchranou. Dokážete to?
10:00
Se zvířátky o vesmíru 2D
školní

Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali hvězdářskou základnu.
11:30
Astronaut 2D
školní

Vydejte se na fantastickou cestu vesmírem! Výzkum vesmíru je jedním z největších dobrodružství, do kterého se lidstvo kdy pustilo. Touha po poznání nás žene kupředu, jsme připraveni napnout plachty k cestě ke hvězdám. Je to ovšem cesta plná dřiny, krátkých záblesků vzrušení i mylných kroků. Je to výprava, která nalézá odpovědi na ty nejzajímavější otázky!
18:00
Přednáška
veřejný

doc. Filip Grygar, Ph.D., Desatero aktů stvoření: 100 let kvantové mechaniky
Přednáška přináší netradičně laděný příběh filosoficky smýšlejících fyziků, kteří se nebáli rozpoutat revoluci v poklidné fyzice a politicky neklidné Evropě. Jejich šílené fyzikální vhledy dodnes nutí vědce a laiky kroutit hlavami. Dokonce i samotní spolutvůrci kvantové teorie - Planck, Einstein nebo Schrödinger - se někdy ztráceli ve vlastních objevech. Avšak dva géniové hlavami nekroutili. Naopak jimi bořili zdi staletých vědeckých předpokladů. Prvním byl dánský mudrc a mistr paradoxů Niels Bohr. Druhým jeho geniální německý žák Werner Heisenberg, který téměř přesně před 100 lety položil první matematický základ kvantové teorie: maticovou mechaniku.
21:00
Pozorování večerní oblohy
veřejný

Už jste na vlastní oči spatřili krátery na Měsíci, Saturnův prstenec, Jupiterovy bouře a satelity, srpek Venuše, barevné dvojhvězdy, jiskřivé hvězdokupy, jemné mlhoviny anebo galaxie vzdálené miliony světelných roků? To všechno můžeme pohodlně ukázat pomocí moderních automaticky naváděných dalekohledů. V případě špatného počasí nabízíme náhradní program s ukázkou umělé hvězdné oblohy v malém planetáriu.