V sobotu 5. dubna přijďte na Den dětské onkologie, který se již tradičně odehrává u nás na hvězdárně. Chcete-li znát podrobný program, stačí kliknout…
Úterý 22. dubna Zvolit den
08:30
Hvězdný cirkus 2D
školní

Přemýšleli jste někdy o tom, z čeho jste stvořeni? Vydejte se to spolu s námi zjistit! V atomech lidských těl je totiž uchována celá historie vesmíru. Všechny atomy, od železa v naší krvi, přes vápník v našich kostech, až po kyslík, který dýcháme, pochází ze vzdálených svítících bodů na nebi.
10:00
Vesmír všemi smysly 2D
školní

Poznejte vesmír všemi smysly! Dozvíte se, jaké to je dotýkat se vesmíru, jak voní kometa či kosmický prostor i jakou příchuť má Saturnův měsíc Enceladus nebo planeta Mars.
11:30
Velké dobrodružství v malé Sluneční soustavě 2D
školní

Velevážení pozemšťané, dychtíte po zázracích, napětí a nebezpečí? Chcete objevit, co je tam nahoře? Pokud ano, pak přistupte k našemu planetostroji a spolu s poněkud výstředním Schiaparellim, vaším průvodcem, vykonejte prohlídku Sluneční soustavy. Na výpravě plné podivuhodností, si vysvětlíme nevysvětlitelné, objasníme neobjasnitelné.
18:00
Přednáška
veřejný

RNDr. Vladimír Wagner, CSc., Kvantová fyzika – nástroj pro pochopení vesmíru
Pro naše poznání Vesmíru, ve kterém žijeme, je klíčové i pochopení mikrosvěta. Základními fyzikální nástroji pro jeho popis jsou kvantová fyzika a speciální teorie relativity. Tyto fyzikální teorie umožnily vysvětlit zdroje energie ve hvězdách i jejich evoluci i konečná stádia. Kvantové jevy jsou klíčové pro chování neutronových hvězd i černých děr. Řadu vysokoenergetických procesů, které jsou spojeny se vznikem a vývojem Vesmíru, popsat pomocí nich dokážeme. I když se při jejich využití setkáváme s řadou paradoxů a těžko uchopitelných filozofických interpretací. Pro další nám chybí kvantová teorie gravitace a další prvky exotické fyziky za Standardním modelem hmoty a interakcí.
21:00
Pozorování večerní oblohy
veřejný

Už jste na vlastní oči spatřili krátery na Měsíci, Saturnův prstenec, Jupiterovy bouře a satelity, srpek Venuše, barevné dvojhvězdy, jiskřivé hvězdokupy, jemné mlhoviny anebo galaxie vzdálené miliony světelných roků? To všechno můžeme pohodlně ukázat pomocí moderních automaticky naváděných dalekohledů. V případě špatného počasí nabízíme náhradní program s ukázkou umělé hvězdné oblohy v malém planetáriu.