V sobotu 5. dubna přijďte na Den dětské onkologie, který se již tradičně odehrává u nás na hvězdárně. Chcete-li znát podrobný program, stačí kliknout…
Úterý 15. dubna Zvolit den
08:30
Cesta za miliardou hvězd 2D
školní
Pokud platí známé fyzikální zákony, jsou mezihvězdné lety nedosažitelným snem. Přesto jsme se o nesmírně odlehlých kosmických objektech již dozvěděli leccos zajímavého.
10:00
Vesmír všemi smysly 2D
školní

Poznejte vesmír všemi smysly! Dozvíte se, jaké to je dotýkat se vesmíru, jak voní kometa či kosmický prostor i jakou příchuť má Saturnův měsíc Enceladus nebo planeta Mars.
11:30
Příběh nekonečných poutníků: Voyager 3D
školní
Sluneční soustava je dnes důvěrně známým koutkem v obrovsky rozlehlém vesmíru. Jistě, má své skryté záhady a překvapení, ale v hrubých rysech ji známe docela dobře. Není to ale tak dávno, kdy tomu bylo úplně jinak. Náš svět končil někde u Měsíce, při troše dobré vůle u Marsu. Vše se změnilo v okamžiku, kdy se na cestu vydali dva nekoneční poutníci…
16:30
Mimořádná akce
veřejný
Mezinárodní den kvantové fyziky 2025
U příležitosti Mezinárodního dne kvantové fyziky představí vědci z ÚPT a ÚFM v prostorách Hvězdárny a planetária Brno dne 15. dubna 2025 téma kvantové fyziky a s ní spojených kvantových technologií. Odpolední program (16:30 – 18:00) bude patřit nejen dospělým ale i dětským návštěvníkům, kteří si sami vyzkouší jednoduché pokusy ukazující kvantové jevy v technologiích, které se staly součástí našeho každodenního života. Od 18:00 budou v sále velkého planetária následovat odborné popularizační přednášky.
18:00
Přednáška
veřejný

Mgr. Martin Friák, Ph.D., Kvantové počítače: naděje i hrozba
Kvantové počítače jsou novou a rychle nastupující technologií zpracování informací. Slibují tak vysoký výpočetní výkon, že si to člověk ani nedokáže představit. Pro vývoj nových materiálů pro zelené technologie, jako jsou lehčí baterie do elektromobilů, nebo lepší solární panely, nebo pro pochopení procesů v našem těle a vývoj nových léků, na to ani nejvýkonnější superpočítače dneška nestačí. Kvantové počítače využívají kvantových jevů, které jsou běžné ve světě atomů a molekul, ale pro člověka se mohou jevit spíše jako kouzla. Je libo existovat na dvou místech zároveň? Nebo být s něčím (někým;-) provázán kvantovým poutem klidně přes celý vesmír? Nebo vytvářet paralelní vesmíry jako na běžícím pásu? Tohle všechno se v kvantových počítačích děje...
Petr Zapletal, Ph.D., Kvantová superpozice v akci: Od Schrödingerovy kočky ke kvantovým počítačům
Představte si kočku, která je zároveň živá i mrtvá – zní to jako nesmysl? Přesto je tento paradox, známý jako Schrödingerova kočka, ilustrací jednoho z nejdůležitějších principů kvantové fyziky – kvantové superpozice. V této populárně-naučné přednášce si vysvětlíme, co kvantová superpozice znamená a jak ovlivňuje chování elementárních částic (například elektronů). Společně se podíváme, jak kvantovou superpozici využívají kvantové počítače k urychlení určitých výpočtů ve srovnání s klasickými počítači. Povíme si o současném stavu vývoje kvantových počítačů a také si krátce zmíníme jejich možné praktické aplikace – od simulace nových materiálů až po rozšifrování klíčů, které jsou mimo dosah klasických počítačů.
21:00
Pozorování večerní oblohy
veřejný

Už jste na vlastní oči spatřili krátery na Měsíci, Saturnův prstenec, Jupiterovy bouře a satelity, srpek Venuše, barevné dvojhvězdy, jiskřivé hvězdokupy, jemné mlhoviny anebo galaxie vzdálené miliony světelných roků? To všechno můžeme pohodlně ukázat pomocí moderních automaticky naváděných dalekohledů. V případě špatného počasí nabízíme náhradní program s ukázkou umělé hvězdné oblohy v malém planetáriu.