O nás
Letět do vesmíru, nahlédnout do mikrosvěta, poznat tajemství života, ponořit se do říše fantazie, poodhalit budoucnost, prožít vědecko-fantastický příběh. To všechno, vlastně mnohem více objevíte na Hvězdárně a planetáriu Brno.
Jsme centrum pro popularizaci nejrůznějších věd, především z oblasti neživé přírody. Na prvním místě je samozřejmě astronomie, ale nevyhýbáme se ani geologii, chemii, fyzice, matematice, geografii a mnoha dalším. To vše ve srozumitelné, zábavné a interaktivní podobě. Nepatříme mezi vědecká pracoviště, ale s vědou se u nás setkáte na každém kroku. Věnujeme se také propagaci brněnských univerzit a velkých vědeckých projektů realizovaných na území města Brna.
Moderně zařízené prostory Hvězdárny a planetária Brno jsou ideální pro středně veliké akce kongresové a incentivní turistiky, specializované eventy pro sponzory a reklamní či barterové partnery, kulturní aktivity (divadelní a hudební představení) i poněkud komornější setkání.
Co u nás najdete?
Digitárium
Sál digitálního planetária (tzv. digitária) vás pohltí obrazem a zvukem. Série speciálních projektorů v kombinaci s desítkami počítačů dokáže vykouzlit na projekční ploše o průměru 17 metrů překvapivě věrný model vesmíru. V repertoáru nejsou pouze astronomické pořady. Přeneseme vás na těžko dosažitelná místa – pod vodní hladinu, dovnitř lidského těla, blízké budoucnosti nebo minulosti, mikrosvěta či makrokosmu… Promítáme v klasickém, tzv. 2D režimu, ale také v tzv. stereoskopickém 3D režimu.
Exploratorium
Sál je nyní v rekonstrukci, právě pro vás totiž dokončujeme novou expozici Vesmír za zrcadlem. Již brzy se můžete těšit na nové podsvícené obrazy, ale i experimenty a mnoho dalšího!
Astronomická pozorovatelna
Už jste na vlastní oči spatřili sluneční skvrny, krátery na Měsíci, Saturnův prstenec, Jupiterovy bouře a satelity, srpek Venuše, barevné dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny anebo galaxie vzdálené miliony světelných roků? To všechno lze pohodlně ukázat pomocí moderních astronomických dalekohledů s průměrem objektivu až 35 cm.
Malé planetárium
Malé planetárium dokáže na klenbě o průměru 8 metrů vykouzlit iluzi hvězdné oblohy s několika nápadnými planetami a Měsícem. Na rozdíl od většího digitálního planetária nabízí intimní atmosféru s příjemným posezením.
Pozorovací terasa
Z pozorovací terasy se nabízí téměř magický pohled na denní i noční Brno. Pouhýma očima, ale také s pomocí přenosných dalekohledů, se odtud podíváte na oblohu. Není sice příliš tmavá, ale Slunce, Měsíc, planety Sluneční soustavy a nejnápadnější souhvězdí odtud určitě uvidíte. Pozorovací terasa je během dne volně přístupná bez výkladu.
Vstupní hala
Prodej vstupenek, astronomický obchůdek, posezení u jednoduchého občerstvení a dočasné výstavy, to vše nabízí foyer Hvězdárny a planetária Brno. Snad nejzajímavější je obrovský snímek malé části souhvězdí Plachty, ve kterém před 11 tisíci roky explodovala jedna velmi hmotná hvězda. Vstupní hala je během dne volně přístupná bez výkladu.
Vědecká stezka
Od rána do večera, od soumraku do úsvitu, od pondělí do neděle mohou návštěvníci jakéhokoli věku na vlastní oči, sluch i hmat poznávat svět kolem sebe. V okolí bývalého vodojemu z 30. let minulého století najdete několik interaktivních exponátů, jako je kaleidoskop, pixelová stěna, zvukovod, planetární siloměr nebo spektroskop. Expozice je volně přístupná bez výkladu.
Historie Hvězdárny a planetária Brno
Brněnská hvězdárna byla otevřena 16. října 1954. Tehdy měla podobu jedné kopule s menším dalekohledem. S počátky Hvězdárny a planetária Brno jsou spojeni známí čeští astronomové, například Luboš Kohoutek, Jiří Grygar či Luboš Perek. Svoji vesmírnou kariéru u nás v roce 1962 začínal jediný československý kosmonaut – Vladimír Remek.
K první větší proměně došlo v roce 1959, kdy byla dostavěna budova s přednáškovým sálem, pozorovatelnou a projekčním planetáriem firmy Carl Zeiss Jena ZKP-1, které na klenbě o průměru osm metrů vytvářelo iluzi hvězdného nebe (zařízení je dodnes v provozu).
Spojením hvězdárny a planetária došlo již v šedesátých letech 20. století k vytvoření unikátní kombinace velmi specifických astronomických zařízení, která není ve světě příliš běžná, ale která nabízí celou řadu skvělých možností v popularizaci astronomie i odborných aktivitách.
Naši pracovníci se tehdy věnovali odbornému studiu – především meteorů a proměnných hvězd. Lze bez nadsázky říci, že se Hvězdárna a planetárium Brno stala faktickým centrem amatérského astronomického výzkumu v bývalém Československu (dnes Česká republika).
Zájem o astronomické pořady stále narůstal, proto bylo na začátku osmdesátých let 20. století rozhodnuto o rozšíření budovy, jejíž hlavní částí se stal sál velkého planetária (typ Spacemaster firmy Carl Zeiss Jena). Nový projekční přístroj byl sice zakoupen již v roce 1978, vlastní stavba však začala až v roce 1986 a oficiálního otevření se velké planetárium dočkalo teprve v říjnu 1991.
Od roku 2005 se začala chystat proměna městské hvězdárny a planetária v multivizuální centrum. Přerodem neprošla pouze budova, nýbrž i programové zaměření, personální obsazení a celkový styl práce. Základní kámen tohoto projektu položilo 7. října 2009 hned 16 kosmonautů, osobním patronem se stal Vladimír Remek – první československý kosmonaut.
V letech 2010 a 2011 prošla Hvězdárna a planetárium Brno výraznou rekonstrukcí v tzv. funkcionalistickém stylu, v roce 2013 jsme zprovoznili hybridní planetárium, v roce 2018 jedinečné planetárium s tzv. stereoskopickou projekcí v rozlišení až 25 milionů pixelů na projekční polokulovité ploše o průměru 17 metrů. Podobně vybavených projekčních sálů je v Evropě jen několik, v podstatě jen ve Varšavě a Hamburku.
Na Hvězdárnu a planetárium Brno každý rok zavítá kolem 150 000 návštěvníků, řadíme se tak mezi nejnavštěvovanější instituce tohoto typu v České republice. Provoz zajišťuje přibližně dvacet zaměstnanců, kteří ročně uvádí kolem 2000 akcí. Zřizovatelem Hvězdárny a planetária Brno je statutární město Brno, které na každého návštěvníka přispívá částkou přibližně 80 korun českých.
Hvězdárna a planetárium Brno spoluzakládala Českou asociaci science center, je také členem NASA Museum Aliance. Naše pořady a projekty získaly řadu prestižních ocenění, spolupracujeme s Akademií věd České republiky, American Museum of Natural History v New Yorku, California Academy of Sciencies, Cite de la’espace v Toulouse anebo Planetarium Hamburg.
Projekční systém digitária
V zásadě máme k dispozici dva projekční systémy spojené do jednoho multifunkčního celku. Ten první systém pokryje klasickým 2D obrazem celou kopuli v rozlišení téměř 25 milionů pixelů. Také princip stereoskopické projekce 3D planetária je svým způsobem jednoduchý. Několik projektorů promítá 120 snímků za sekundu, polovina z nich je určena pro levé oko, polovina pro pravé. Diváci sledují děj pomocí speciálních brýlí, které aktivně komunikují s řídícím systémem planetária a ve vhodný okamžik – 60krát za sekundu, střídavě zakryjí levé nebo pravé oko. V lidském mozku pak vzniká výsledný dojem plastického obrazu.
Digitální obraz doplňuje analogový projektor Chronos II, který promítá model hvězdné oblohy z pozice pozemského pozorovatele. Zařízení promítá 9 a půl tisíce hvězd viditelných pouhýma očima (u jasnějších vč. barevných odstínů), osm planet Sluneční soustavy, Slunce, Měsíc a Mléčnou dráhu.
Nedílnou součástí je speciální projekční plocha v podobě polokulovité konstrukce o průměru 17 metrů pokryté speciálními plechy s šedesáti miliony otvůrky pro ideální akustiku a polohovatelná sedadla s ergonomickým designem navrženým speciálně pro brněnské digitárium.
Naši hvězdní partneři
Partnerské organizace
- Česká asociace science center – http://www.sciencecenter.cz/
- NASA Museum Alliance – https://informal.jpl.nasa.gov/museum/
- American Museum of Natural History – http://www.amnh.org
- Planetarium Hamburg – http://www.planetarium-hamburg.de
- International Planetarium Society – http://www.ips-planetarium.org/
Mediální partneři
- Rádio Petrov – http://www.radiopetrov.com/
- Brněnský deník Rovnost – http://brnensky.denik.cz/
- National Geographic Česko – http://www.national-geographic.cz/
- Tajemství vesmíru – http://www.epublishing.cz/tajemstvi-vesmiru
- Kult.cz – http://www.kult.cz
- City Tools, s.r.o. – http://www.citytools.cz/
- EuroZprávy.cz – https://eurozpravy.cz/
- HitRádio City – https://hitradiocitybrno.cz/
Marketingoví partneři
- SNIP & Co. – http://www.snip-brno.cz
Oficiální dopravce
- Dopravní podnik města Brna – http://www.dpmb.cz/
- Opportunity – Autorizovaný prodejce a servis vozů Renault a Dacia – http://www.opportunity.cz
Vědecká a akademická spolupráce
- Akademie věd České republiky – http://www.cas.cz/
- Masarykova univerzita – http://www.muni.cz/
- Mendelova univerzita v Brně – http://www.mendelu.cz/cz
- Vysoké učení technické v Brně – http://www.vutbr.cz/
- Jihomoravské inovační centrum – http://www.jic.cz
- CzechInvest – https://www.czechinvest.org/
- Česká astronomická společnost – https://www.astro.cz/
Spřízněné organizace
- Knihovna Jiřího Mahena v Brně – http://www.kjm.cz/
- Muzeum města Brna – http://www.spilberk.cz/
- Filharmonie Brno – http://www.filharmonie-brno.cz/
- Dům umění města Brna – http://www.dum-umeni.cz/
- Brno Expat Centrum – http://www.brnoexpatcentre.eu/